Adress:
Tillary St. at Adams St., Brooklyn,
NY 11201
Se gärna bron från sjösidan!
Ett tips är att ta en guidad tur med båt från South Street Seaport (Pir 17) där båten tar dig under Brooklyn Bridge.
Öppnas 1883
24 maj 1883 öppnades Brooklyn Bridge med pompa och ståt. Detta var stadens och vid denna tid världens största hängbro (486 meter långt spann mellan brons båda pelare). Totallängden är 1.825 meter. Detta är en av New Yorks majestätiska symboler. Bron tog 13 år att bygga och kostade över 15 miljoner dollar och ca 27 dödslyckor. Även Chefdesignern John Augustus Roebling dog i början av byggnationen. Arbetet lämnades då över till hans son, Washington Roebling. Olyckligtvis drabbades Washington av en typ av dykarsjuka och blev sängliggande. Han fortsatte sitt arbete ifrån sin lägenhet som hade utsikt över byggarbetsplatsen. Den som nu fick ta över var hans fru, Emily Warren Roebling. Under 11 år var Emily mellanhanden mellan Washington och byggarbetarna.
Promenera gärna över Brooklyn Bridge
Brooklyn Bridge förbinder Manhattan med stadsdelen Brooklyn. Bron går bra att promenera över då det finns en gångbana som ligger ovanför bildelen. Bron har idag sex filer för motortrafik. Under dig rinner East River.
Tips - Gå över Brooklyn Bridge!
Vi vill tipsa om att gå över Brooklyn Bridge som vi har testat! Det är kanske inte det första du gör om du besöker New York - men du kommer inte att ångra dig! För att få den bästa vyn in över Manhattan skall du gå precis innan solnedgången från Brooklynsidan. Du kan ta A eller C tåget till den första stationen i Brooklyn. Tar ca 30-40 minuter att gå över (du stoppar ju en del för att ta kort) - så glöm inte kameran. När du har kommit till mitten av bron - får du en helt fantastisk vy över Manhattan.
Passa er för cyklisterna som kommer i en dundrande fart! Håll koll från båda håll. Glöm inte heller ta med nått att dricka.
Att ta en båttur från South Street Seaport (Pir 17) ger dig också en vacker vy då båten tar dig under bron. Sedan 1980-talet har bron varit upplyst nattetid med strålkastare för att framhäva dess arkitektur. Brooklyn Bridge har en Gotisk arkitektur med karaktäristiska spetsbågar ovanför den punkt där körbanorna passerar genom stentornen. Det som är fantastiskt är att bron står kvar än i dag och tål kraftiga vindar.
En hel del broar som byggdes under denna tid har förstörts. Roebling valde en konstruktion som var sex gånger så stark som han trodde var nödvändigt. På grund av detta står bron kvar.
Historiskt landmärke
Brooklyn Bridge är sedan 1977 med på en officiell lista över historiska platser och 1983 fick bron även stämplen som "nationellt historiskt landmärke för ingenjörskonst".
Tips - The Brooklyn Heights Promenade!
Strax efter du promenerat över Brooklyn Bridge och kommit in i stadsdelen Brooklyn kan du fortsätta din promenad på the Brooklyn Heights Promenade. En trevlig "strandpromenad" där du kan gå en bit och få en fantastisk vy in över Manhattan. Så sätt dig gärna på en av de många bänkarna och invänta solnedgången då du kan fota loss. The Promenade sammanlänkar även till Brooklyn Bridge Park som ligger nedanför själva promenadstråket. Där kan du komma nära vattnet och se till Frihetsgudinnan. Så glöm inte kameran!!
Tips - Matmarknaden "Smorgasburg"
Besök gärna Matmarknaden - Smorgasburg i Brooklyn. Varje söndag mellan 11-18 trängs flertalet matförsäljare här! Här kan ni frossa i kött, mackor, lemonaddricka, goda kakor, mat från olika delar av världen. Ta med kontanter! Finns inte många platser att sitta på - här står ni oftast och äter det ni har köpt. En härlig atmosfär. Ni ser Brooklyn Bridge från området.
Video: New York City's Brooklyn Bridge - 2 Minute Tour
Filmen här intill visar en 2 minuter lång guide om Brooklyn Bridge.
Klicka på play-knappen för att starta filmen!
Källa:
YouTube
Janes karusell
Brooklyn Bridge Park!
Åk med en helt nyrenoverad karusell från 1922. I Brooklyn Bridge Park står den otroligt vackra karusellen i trä. 1984 köpte Jane och David Walentas karusellen på en aktion. Den riskerade nämligen att försvinna för alltid. Från början stod den i Idora Park i Youngstown, Ohio.
Sedan 16 september 2011 är karusellen åter igen öppen för allmänheten att besöka och ta en tur. Öppet 6 dagar i veckan (stängd tisdagar). Det kostar $2 att åka med.